Kdykoliv uslyšíte tóny varhan, rozechvěje se vám srdce a city se naladí na posvátnou strunu. Je to bezesporu skvělý nástroj, jehož kvalita závisí na šikovnosti varhanáře. Pod rukama králických mistrů vzkvétala velkolepá díla, která nacházela svůj nový domov v leckterém chrámu v Čechách a na Moravě (pražská Loreta, kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci, opatský kostel Narození Panny Marie v Želivi ad.).
VíceNe nadarmo se říká: "Dobrá práce se chválí sama", v případě Králík to platí snad dvojnásob, neboť byly městem proslulým zpracováním dřeva. Zdejší řezbářská škola získala v roce 1904 hlavní cenu Grand Prix v Saint Louis, USA. Dnes už tato škola sice neexistuje, ale na jejích tradicích jsou postaveny pravidelná sympozia, kde tuzemští i zahraniční řezbáři vyřezávají sochy, udávající tón dnešní doby. Ani na známé králické betlémy není v naší expozici zapomenuto. Jejich výroba, která se po staletí dědila z otce na syna, si zachovala kouzlo tradice. Svěží a půvabné postavičky oživí vzpomínky na dávné časy našich pradědů.
VíceJak se žilo dříve? Jistě si každý z nás tuto otázku nejednou položil. Něco o životě předků tady na Králicku prozradí naše první expozice. Vznik města odtajní pověst o dceři krále Panila, ještě dřevěné domy na náměstí ukáže obraz ze 17. století, cechy představí své znaky, měšťané zase nechají nahlédnout do svých domácností. Po vojácích zůstaly zbraně a pověstný tereziánský katastr vás seznámí s tím, jak se dříve trestali zločinci a lotři. Na klid a pořádek nejen ve městě, ale i v muzeu laskavě dohlíží vážený pan starosta Rotter se svou manželkou a třemi dětmi.
VíceNerosty, zkameněliny, brouci, motýli, ptáci, savci a modely hub tvoří ojediněle početnou sbírku v rámci regionálních muzeí. Seznámíte se s pravěkými vykopávkami z nedaleké Červené Vody, dozvíte se, co je to čarověník a jak si žijí mravenci, setkáte se s rodinkou křečků i s posledním vlkem z Králického Sněžníku.
VíceČlověk je bytost společenská, nejlépe se cítí samozřejmě mezi lidmi. A tak si založil spolek snad na všechno. Pořádal slavnosti a zábavy a předháněl se v předvádění svého spolkařského kumštu. O historické exempláře z těchto činností není ani v našem muzeu nouze – páni střelci, hasiči a bafající kuřácká společnost "Modrý opar" rádi něco o sobě prozradí.
VíceOpravený barokní špýchar v zámeckém areálu v Nových Hradech se proměnil v První české muzeum cyklistiky. Jsou zde vystaveny exponáty, ze soukromé sbírky českého sběratele – velocipedisty, který se tomuto oboru věnuje již od svých patnácti let.
VíceSoučástí prohlídky je přednáška o historii zámku, jeho probíhající rekonstrukci a návštěva hlavního rokokového sálu, který je jedním z klenotů zámku.
VíceHistorie města a okolí, sklářství na pomezí Čech a Moravy, kabinet mincí a medailí Zdeňka Kolářského, pamětní síň Jindřicha Pravečka.
VíceStálá expozice dokladuje historii Žamberka, významné rodáky a osobnosti. Představuje rozvoj lidových i uměleckých řemesel na Žambersku. V muzeu je umístěna také Erxlébenova novogotická lékárna z konce 19. století, mechanický Jedličkův betlém a loutkové divadlo.
VíceVýstava, představuje vznik samostatného československého státu a významné iniciativy, které tomu v období 1. světové války předcházely, období let 1938 a 1939, Mnichovskou dohodu a okupaci českých zemí. Věnuje se nejvýznamnějšímu odbojovému činu v Evropě v období 2. světové války - atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Představuje také konec nadějí a rok 1948, kdy se počátek nového budování demokracie zvrátil v další, tentokrát komunistickou diktaturu. Seznámíte se s obdobím politické perzekuce i okupací země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.
Více
© 2025 Obec Čenkovice, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO